Eda Ege

Düşünceler

Yaşadıklarım Sağ Olsun

02 Ekim 2021 - 23:19

Eda Ege

2 dk.

Hiç kimsenin sevemeyeceği kadar büyük sevmeyi ve zamanı gelince hiç sevmemiş gibi çekip gitmeyi öğrenmiş bulundum. Yaşananlar ve yaşatanlar sağ olsun.

 

Yaşayıp görmek, yaşananlardan ders almak bu olsa gerek. Evet, canım yansın istemezdim ama canım yanmadan öğrenemezdim. Evet, şimdiki aklım olsa belli başlı şeyleri yapmazdım ama belli başlı şeyleri yapmamış olsaydım şimdiki aklım olmazdı. Görünen o ki kaderin benim için biçtiği bir kaftan var ve ben tüm stilimi bu terzinin ellerine bırakmışım. Bazen ne kadar çabalarsanız çabalayın, kaderin önüne geçemiyorsunuz. Olması gereken, olması gerektiği zamanda, olması gerektiği yerde, olması gerektiği şekilde olup bitiyor ve siz sadece kaderin yazmış olduğu cümlenin basit bir öznesi oluyorsunuz. Hatta “sözde özne” diyebiliriz. Kader, sizin için bir şeyler yapıyor ve siz kaderin işini üstlenmiş görünüyorsunuz.

 

Siz planlar yaptıkça hayat önünüze birtakım engeller çıkarır. Ne planladıysanız o olmaz. Sizin dediğiniz ya da istediğiniz değil hayatın sizin için uygun gördüğü olur ya da çok istediğiniz bir şey onu düşünmekten vazgeçtiğiniz zaman gerçekleşir. Bu hayatın “sen bakarken soyunamıyorum” deme şeklidir. Kim demişti onu? “Sanırım tüm mucizeler ben umursamayı bıraktığım anda gerçekleşecek.”

aşk sevgi mucize kader