Duygu Sökmen

Deneme

Yanılgı Yolu

21 Haziran 2018 - 20:29

Duygu Sökmen

2 dk.

Bazen öyle kapılmalar olur ki insanın zihninde adeta kişiyi bir yığın düşüncede boğar. Tüm yolundalığa ters düşen bir fikir damlar ve sanki bütün beynini bulandırır. Bir sorgulama ve kendi çıkarlarını yeterince gözetmediğini gösterdiğini sandığın ihtimaller, adeta bugüne kadar muntazam bir şekilde dizilmiş gibi gerekçeler listesini ortaya çıkarıp kinin ve hırsın devamlılığı için kırmızı halıları serer. O kin ve hırs gelir, seni normale döndürecek kırıntıları yok etmek için elinden geleni yapar. Ya bütün bunlar o minvalde davranıp kendini doğrulayana kadar bu iki dostu besler ya da bu düşünce vadisinde yolunu kaybettiren kin ve hırs ömrünü kısa tutan farkındalıklara maruz kalır.

Zihinde düşünsel olarak çarklaşan bu düşmanlık sinsi bir şekilde bütün gün yanında durur. Her zaman bir köşede durur ama asla bir süreklilik içinde kendi varlığını hissettirmez. En zayıf anını bekler; en yalnız olduğun anı, en ön yargılı olduğun anı… Seninle sinsice yatağa bile girer. Belki bir süre unutup huzurlu olmana izin verir ama bu onun ufak bir aldatmacasıdır. İnsanın düşünüp kendini rahatlatacağı işaretleri fark etmesi en meşakkatli zamanlarda kendini hatırlatır. Büyümesi kolay küçülmesi ise çok zordur. Saklamak onu daha da sinsi, dile getirmekse onu daha güçlü yapar. Anlamsızlığı ve çıkmazlığı ile belki defalarca hayali tartışmalara sürekler. Hepsinde de kazananı sen yapar.

Bu ilk kapılmanın düşünce usulünün yolunu kaybettirmesinin aşılması zor bir kısır döngüyü beslemesinden alıkoyacak tek şey dürüstlüktür. Dürüst ve adil olan her fikir bu bulandırmadan insanı hem alıkoyacak hem de kurtaracaktır.

hayat dünya düşünce yol zihin sinsi kin hırs düşman dürüst adil

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.