Duygu Sökmen

Deneme

Geçmişin İki Yansıması

25 Mart 2018 - 20:15

Duygu Sökmen

2 dk.

Geçmişin nostaljisini anımsamak, başımıza gelen en tatlı hüzünlerden biridir. Çoğu zaman, sevimsiz bir gerçeğin kollarında bulmak kadar rahatsız edicidir. Diğer bir yandan, o anılara özlemekten çok, kesitli güzelliklerinden mutluluk çıkarmak, mevcut zamandaki durumların yolunda olduğunun bir göstergesidir.

Kısaca iki yol vardır önünde. Öncelikle, oturup bir daha geri gelmeyeceğini düşündüğümüz tatlı günlerin esansı, yoğunluğunu hafif kaybetmiş bir biçimde, bugünümüze yansıyan halinden memnun ettiriyorsa kendini, gelecekten ve bugünden aleladelik kaygısı oluşturabilir. Hatta bugünümüz, biraz macerasızsa o geçmişe kancalar attıran tekrarlama çabalarımız olacaktır. Bu anımsamalardan zihnimize, bugünün ve dünün pürüzlü bir zıtlığı yansıyorsa nostalji, pek iyi bir duygu olmayabilir bizim için. Seviyeli bir şekilde zaman ekseninde o günlerden uzaklaşmak, aksi gibi bir bağlılık oluşturur. Her çağrışım, o güzel günlere yenisini ekleyemediğimizin tellallığını yapar. Bizim için büyük bir kayıp anlamına gelse bile, sevgilisinin özlemine dayanamayan Orpheus gibi dönüp o güzelliğe bakmak isteriz. Bir aşk, bir şehir, bir dost, gençlik, hepsi bütün güzelliğiyle arkamızda duruyormuş gibi Orpheus’un imtihanını yaşatırız bir tümevarım yöntemiyle. Bu yöntemin en kötü çıkarımı, “O eski günler bir daha asla geri gelmeyecek.” inanışıdır.

Öte yandan, bu geçmişin anılarından elde ettiğimiz güzel referanslardan sonra, neler özlediğimize değil, neler biriktirdiğimize sevinip geçmek, bize ne yaptığımızın ve ne yapacağımızın farkındalığını arttıran doğru yoldur. O zamandan bugüne bir çizelge oluşturduğumuzda eğer güzel günler, geçmişte kalmayıp bugün de varlığını gösteriyorsa o zaman geçmişten korkacak hiçbir şey yok demektir.

Ne mutlu her seferinde yeni mutluluklar biriktirene!

anılar özlem geçmiş nostalji duygu sökmen