Duygu Sökmen

Deneme

Eksik Tanımlar

12 Nisan 2018 - 21:25

Duygu Sökmen

2 dk.

Varlığımızın en temel sorunlarından biri, maalesef onu tanımlayacak unsurlardan bihaber olmamızdır. Genetik veya kazanılmış, farkında bile olunmayan birçok başarı, içimizde imzasız kalmıştır. Mutlaka hepimizin içinde bizi tamamlayacak, bizi değerli hissettirecek ifa arzularımız vardır. Bunlardan çoğu, sosyoekonomik ve toplumsal engelleri aşamamış olabilir. Herhangi bir teşvik veya ödül, bu arzuların çok daha ötesinde kalıp dikkatimizi dağıtmış olabilir. Bütün bu engeller, kendi varlığımızın tanımında bizde eksiklikler bırakır.

En büyük engel olan insanın kendisi ise kolaya kaçmak isteyebilir. Kendini keşfetmekten çekinen her insan, bu noktada bir başkasına olan bağımlılığına dayandırır bütün benliğini. Birisi gelip ondaki cevheri görsün ama kimse ondan bunun ürününü beklemesin ister. Karşıdakine, olabilecek her türlü değişkenle bağımlılığı artıran bu kötü alışkanlık, insanın kendi değerinin en önemli ölçütü olan itibarı, kendisine göstertmeyip başkalarından bekletir. Bu durumdaki en iyi senaryo, bir insanın karşısındakine, kayıtsız şartsız saygı duyup onun tanımına karşılık gelen algısında bir illüzyon olması ve o kişinin, bozulmamış bir biçiminin olmasıdır. Bu durumda bile karşıdaki için olmasa dâhi insanın, genellikle kendine kanıtlar sunması gerekir. Kişinin benliğinin tanımı; amaçlarından, içinde bulunduğu durumdan farklılık gösteriyorsa veya gelecekte kavuşmak istediği olasılıklar değişkenlikler içinde kayboluyorsa bu kişiyi tamamlayacak birçok şey, eksik kalmış demektir.

Anlamını bilmediğimiz bir kelimeyi, nasıl kolay kolay kullanmazsak kendi tanımımızı bilemeyecek kadar kendimize uzak olduğumuz zaman, yakınımızda tanımlanmış en kolay role göre davranmak, bizim için kaçınılmaz olacaktır. Bu rol, bize çok uygun görünebilir, etrafımızdaki kimse bundan şüphelenmeyebilir ve hatta biz de bir ömür kendimizi kandırarak gidebiliriz bu dünyadan. Bu, maalesef bir bedenden daha fazlasını gömmekle sonuçlanacak; bazı güzelliklerin, hiç ortaya çıkmamasından sorumlu tutarak suçlu bırakacaktır bizleri.

fikir deneme psikoloji eksik insan benlik kavuşmak duygu sökmen tanım rol tamamlayıcı fikirler tespit engel ifa etmek

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.