Durmuş Şık

Deneme

Matematiksel Buhran

06 Ekim 2017 - 22:54

Durmuş Şık

2 dk.

Kimse benim kadar matematikten nefret edemez. Bu nefretimi yenmek için zamanında marketin içinde, öyle sinir harbi yaşayarak dolaştığımı bilirim.

Fiyat etiketlerine bakarak bu nefretimi yenmeyi gerçekten denedim. Ama olmadı işte. Nefretimi yenmeyi başarsaydım o etiketlerde yazan fiyatların; EBOB’unu, EKOK’unu, sinüsünü, kosinüsünü, tanjantını, kotanjanını ve pi sayısını bulacaktım.

Sonra da çıkan sonucu ekonomi bakanına Tweet’leyecektim; o da bana “Aferin, akıllı bıdık.” diyecekti. Ama gel gör ki bu sayılan kahrolası işlemleri yapacak bilgi yok bende.

Çünkü internet kafede online oyunlar oynamak için ektim dersleri. Biliyorum; o dersleri ekmiş olmak bir hataydı. Ama tek suçlu ben değilim. Dersi sevdirmek için uğraşmayan, beni dersten soğutan o hocaların da suçu var. Özellikle ilkokuldaki matematik hocamın suçu var.

Bir gün o matematik hocam ders esnasında, öyle sıralar arasında dolaşırken benim yanıma geldiğinde; sebepsiz yere, niye kafama bir tane tokat geçirip sonra da hiçbir şey olmamış gibi yürümeye devam etti?

Bunun üç nedeni olabilir.

Birincisi: Kendisinin, büyük ihtimalle kafadan çatlak olması.

İkincisi: O kadar öğrenci arasında sadece beni sessiz olarak görmesi.

Üçüncüsü: Egosunu benim üzerimde rahat bir şekilde tatmin etme özgürlüğünü kendinde bulması.

Bu üç nedenin hepsi gösteriyor ki matematikten nefret etmemin tek sorumlusu ilkokuldaki o matematik öğretmenidir. O gün haksız yere yediğim tokat, olaya son noktayı koymuş; hem hocaya hem de derse büyük bir nefret duymak için bana sebep vermiştir.

Eğer hâlâ hayattaysa karşılaştığımız zaman yüzüne dik dik bakarak yanından geçip gideceğim. Bütün bunları okuduktan sonra, aklında hâlâ matematiğe olan bu nefretime dair herhangi bir soru işareti kaldı mı, sayın okur? Kaldığını sanmıyorum.

Ve şu kesin ki artık ölene kadar, bu yakamı bırakmayan kahrolası matematiksel buhran yüzünden; ne zaman iki ile ikiyi toplasam yine içinde bulunduğum bu berbat durumun ölene kadar yakamı bırakmayacağı sonucuna ulaşacağım. Lafın özü: Elde var sorular, gözyaşları, boş umutlar. Bu matematik bizi kandırıyor, hocam.

travma buhran travmalar hoca bunalım matematik hocam matematiksel matematiksel buhran

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.