Durmuş Şık

Deneme

Kırk Katır Kırk Satır

25 Temmuz 2017 - 23:06

Durmuş Şık

2 dk.

Herkes ayrı bir telden çalıyor. Usuller, makamlar birbirine girmiş; akıllara zarar bir musiki çalıyor meyhanelerde. Ayşe, Fatma, Hayriye’ler de şimdi çiftetelli oynuyor. Onlar eğlensin bakalım. Biz de karpuz kabuğundan AVM’ler yaparız. Sonra da rezidanslar. Her yer rezidans ve AVM dolu. Bunun hakkında belgesel çekmek istiyorum. Ama ne param var ne de ekibim.

Hadi parayı ve ekibi bulduk; izin alması var bazı yerlerden. Herkes öyle anlayışlı değil ki. Derdini kırk katıra anlatsan çoktan iş çözülmüştü. Ama senin gibi insan evladına derdini anlatamıyorsun işte. Ne acı. Bir sürü dilekçe yazıp imzalayacaksın, sonra ilgilere vereceksin, onlar da sözüm ona işleme koyacaklar. Tabii, halamın da bıyığı olsa amcam olurdu. Ninemin de sakalı olsa dedem olurdu. Hep aynı musiki.

Arkanda çevre olmayınca yalnızsın işte. İyi yalnızsın. Güzel yalnızsın. Özel yalnızsın. Yangın var içinde. Sığınacak yer arıyorsun, bulamıyorsun. Bir anlık öfke ile karar veriyorsun. İstisnasız yazım hataları yapıyorsun, o öfkeni atmak için karaladığın kırk satırda. Ve virgülü yanlış kullanıyorsun her seferinde. Virgül demek, senin için belirsizlik demek. Çaresizlik ve hatta ölüm sessizliği demek. Virgül, daha hiçbir şeyin bitmediğini haber veren bir çığlık demek senin için. Bu nedenlerden ötürü yanlış kullanıyorsun o virgülü. Ah İstanbul ah! Hep senin yüzünden lan belgisiz zamir! Ve senin yüzünden gri Ankara!

Ey sen, katır gibi haşin olan ve kırk katır gücündeki postmodernist! Hadi kal bakalım o “sarı odalar”da kalabilirsen. Ben kalamadım. Çünkü su katılmamış yalnızlık kokuyordu o sarı oda. O sarı renkli duvarlardan, kerih bir yalnızlık kokusu yayılıyordu havaya. Soludukça boğuluyordum. Sen de boğulursun inan bana. Sığınılacak kâğıttan bir kale aradım o yalnızlık kokusundan kurtulmak için. Ama bulamadım. Çünkü darmadağın edeceklerdi o kâğıttan kaleyi. Baştan başa yazım hatalarıyla doluydu o kâğıttan kalenin harcı. Ha yıkıldı ha yıkılacaktı bu yüzden. Adamın biri kitap okurken ölmüş, neden? Çünkü satır başına gelmiş. Neyse, bu kadar yeter laf ishali yaptığım…

arayış deneme travma acıtır telaş bitap durmuş şık kırk katır kırk satır

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.