Cansu Öz

Anı/Günlük

Sustuklarım Büyür İçimde

28 Ekim 2017 - 21:26

Cansu Öz

2 dk.

O kadar ufak tefek şeyleri kendimize dert ediniyoruz ki boş yere; bu hayatta neler yaşanıyormuş…

Asla herhangi bir sıkıntıyı küçümsediğimden değil, sakın yanlış anlamayın. İnsan, başına gelince anlıyor derdin yükünü.

Bir pazar sabahı saat 10:00’da dünya kayıp gitti ayaklarımın altından. Sadece bir telefonla, birkaç kelimeyle silindi gitti hayatımın bundan sonra kalanı. Yaşayacak günlerim karardı, kelimelerim sustu. Sessizce canımdan Can’ımı kopardı hayat. Günlere isyan ettim. Zamana karşı durmak istedim. Sen sabaha kadar karşı dur, akşam oldu inanır mısınız? Nasıl geçmiş onca saat, gözüm saate takıldı. 22:54… İnanamadım. Ben, daha neler olduğunu anlayamazken gece olmuş, güneş batmış çoktan. Çok güzel bir balkonu vardır annemin evinin. Geçtim, oturdum o Boğaz’ın eşsiz güzelliğinin karşısına. Dikkatlice etrafı izledim. Köprüde akan trafik, yanan ışıklar, o evlerdeki hayatlar… Denizin güzelliği, geçen gemiler... Ortaköy’ün rengârenk ışıkları. Ben tüm bunları izlerken saat 04:00 olmuş. Yine anlam veremedim, ne kadar çabuk geçti zaman. Güneş, yüzünü göstermeye başlarken her gecenin bir sabahı olduğunu yaşayarak öğrendim. O günden sonraki sabahlarım, hiç göründüğü gibi aydınlık olmadı.

Hani öyle bir andır ki: Ya dibe vuracaksın ya da çıkacaksın. Sorgulamadığım hiçbir şey kalmamış, milyonlarca kez haykırmış, hep isyan etmiştim. Sorularımın cevaplarını hiç alamadım. Alamayacağımı da biliyordum. Bu sebeple önce toprağa, sonra kalbime gömdüm. Mantığımın kalbimle savaşında, mantığım galip geldi. Duygularımın savaşacak gücü zaten kalmamıştı. Canım acıyordu. Ayağa kalkıp canım yana yana yaşamaya devam ettim.

Ben, bu hayattan alacaklıydım. Önce kalbime gömdüğüm hayat ışığımı; sonra aydınlanmayan sabahlarımı borçluydu bana. Zamanla bundan da vazgeçtim. Vazgeçmesem ne olur; sanki düzen bana göre işliyor.

Ama o günden sonra hiç “Derdim var.” demedim. Yaşadığım en büyük olumsuzluğu bile dile getirmedim. Utandım. Yaşadıklarımın yüzüne bakamam diye sustum.

Hâlâ daha susuyorum. Çokça yazıyorum. Dile getirmesem de gözlerimden anlıyor kimileri…

yağmur hayat gece güneş kayıp kaybetmek sabah akşam susmak boğaz ışıklar trafik ortaköy yakamoz cansu öz denizin güzelliği gemiler

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.