Caner Tonkaz

Anı/Günlük

Uzak Mesafe

07 Ekim 2016 - 14:11

Caner Tonkaz

3 dk.

Akan zaman değil mesafelerdir demiş şair...
Gözleri gitmez gözlerinin önünden. Yanaklarını okşayacak olursun. Ellerini tutacak olursun. Sarılacak olursun... Birden ellerin aradaki kilometrelerde kaybolur. O bakmaya kıyamadığın gözler karanlıkta kaybolur. Yakında dersin, yakında. “Göreceğim onu.” Avutursun kendini yağan kar tanelerine karşı. Avutursun kendini yağmura karşı, güneşe karşı, rüzgara karşı. Beraber dinlenilen tüm o eski şarkılara karşı…
Avunursun, tutunacak olursun.

Bir fotoğrafı vardır elinde. Gömleğinin sol cebine koyarsın kalbine yakın olsun diye. Ara ara bakarsın o fotoğrafa. Bakmaya kıyamazsın, öpmeye doyamazsın. Özenle tekrar koyarsın gömleğinin cebine. Rahatlarsın.

Kaldırımlarda yürürken koluna girdiğini hayal edersin. Mutlu olursun, yanındadır çünkü. Bakmaya korkarsın gidecek diye. Ve baktığında gider de... Gecenin bir saatinde göresin gelir, ceketini alıp çıkmak istersin evden. Ceketini alıp çıkarsın da. O’na gideceğini sanırsın. Buz gibi havada yürürsün saatlerce. Ulaşamazsın ama. Ellerin de buz keser yüreğin de. Isınacak olursun, onu düşünürsün. Üşürsün.

Koyduğunda yastığa başını, duvardaki siluetini görürsün. Ellerini uzatacak olursun. Tutunacak olursun… Anılarını tekrar tekrar yaşarsın rüyalarında. Uyumak bir ihtiyaçtan öte onu görmek içindir ondan sonra. Rüyanda görürsün o gözleri. Tam sarıldığında biter rüya. Ne de güzeldi, iyi ki seviyorum onu dersin uyandığında.

Bir şarkı dinlersin, ikinizin şarkısına benzer melodisi. Sesini duyacak olursun… Mırıldandığını duyacak olursun. Gözlerin dolacak olur. Gözyaşların düşecek olur. Yanaklarından süzülür yastığına doğru. Duyduğun her sesi onunki, gördüğün her gözü onunki sanırsın. Her ayak sesinde o vardır, her nefes onunkidir. Her koku onunki. Kalabalıklar arasında ona benzer biri. Koşarsın ardından. Yetişirsin o diye. Oysa bambaşkasıdır o. Kavuşacak olursun, yanılırsın. Yanarsın bazen de. Aşkından alev alacak olursun. Dayanamayacak olursun yokluğuna. Kanepenin birinde uyuyakalırsın. Kapının zili çalar aniden. O geldi diye koşarsın kapıya. Zile basıp kaçmıştır oysa…
Saatlere bakarsın durmadan, takvimlerin yapraklarını parçalarcasına sökersin yerinden. Günler geçecek olur, geceler zor da olsa geçecek olur. Sen saplanıp kalırsın.

Ilık rüzgarlarda saçlarının ahenkle dans ettiği gelir aklına.  Dokunacak olursun, koklayacak olursun, okşayacak olursun. Düşer baharın ilk yağmurları, onunla ıslanacak olursun gecelerde. Dokunacak olursun ıslak tenine.
Gözlerini kapatmadan sarılacak olursun.

Vedalarını hatırlar, sarılacak olursun.
Ağlarsın, sarılacak olursun.
Gülersin, sarılacak olursun.

Bir çift görürsün, elleri sımsıkı bir çift. Öyle oturur ki içine.. “Benim sevdiğim nerede?” diye soracak olursun..
Ağlarsın, sarılacak olursun...

Ve bilirsin,
Tüm vuslatlar kısa tüm ayrılıklar uzun olur.
Ağlayacak olursun..
Ağlarsın..
Ve bir aralık ayında gelir ayrılık vakti.
Bir ayrılık ayında.

uzak ayrılık mesafe

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.