Can Cafcav

Deneme

Romantizmin Mumu

19 Ocak 2021 - 19:23

Can Cafcav

2 dk.

İnsanın, kültürel gelişimini sağlayan kimi eylemleri, bol bol yapması uygun görülür. Dizi izlemesi, film izlemesi, kitap okuması, arkadaşlarıyla sohbet etmesi bu edimlere örnektir. Bu edimler ne kadar yararlıysa da değerini abartmamak gerekir. Bu abartma durumuna, güzelleme yapmak da diyebiliriz. Herhangi bir eylemi ya da varlığı olduğundan daha güzel ve masum göstermek gibi bir anlama tekabül eder.  

 

“Çay içen adamdan zarar mı gelir?” ya da “Türkü dinleyen insan melektir.” ya da “(…) dizisini izleyenle direkt evleneceksin.” veyahut “Kaliteli bir yaşam için (…) kitabını okumak şarttır.” gibi cümleler, güzelleme yapmanın neferleridir. Hâlbuki bir sürü bebek katili günde litrelerce çay içmekte. Eminim Leyla ile Mecnun’u izleyen bir sürü yalaka, hâlâ aramızda nefes almakta. Eminim, evinde eşini döven bir sürü ciğeri beş para etmez insan, evine gitmeden beş dakika evvel meyhanede Neşet Ertaş dinlemiştir.

 

Çay, demlenerek içilen bir içecekten ötesi değildir. Suç ve Ceza, çok kaliteli bir kitap olmakla beraber, her okuyanını müthiş bir insan yapamayacak herhangi bir kitaptır. Türkü; blues gibi, rock gibi, pop gibi bir türdür. Bir sürü zararsız insanın pop dinlemesi olağan olduğu gibi bir sürü gereksiz insan da türkü dinleyebilir.

 

 Pollyanna bürümüş gözlerimizle romantik romantik bakmamak gerek dünyaya. Ne ise o... Ne fazlası ne eksiği... Ne yazık ki romantizm, biraz kandırmacadır. Olanı görmeyip olması gerekeni gerçek kabul etmenizi ister. İki gün sonra, gerçekle baş başa kaldığımızda ise canımızı yakar. Romantizmin gerçeği, yatsıya kadar yanar. Olanı görmek ise kutup yıldızı gibidir.

gerçek çay türkü leyla ile mecnun romantizm neşet ertaş suç ve ceza realizm güzelleme