Can Akat

Kitap

Descartes ve Felsefe - Karl Jaspers

04 Ekim 2016 - 16:08

Can Akat

2 dk.

Karl Jaspers yüzyılımızın yetiştirdiği düşünürlerin en ünlülerindendir. Psikiyatri uzmanıdır. Heidelberg Üniversitesi’nde felsefe profesörlüğü de yapmıştır. Karl Jaspers’a göre ağır hastalıklar, büyük suçlar, ölüm tehlikesi vb. gibi varoluşa çarpan olaylar; sınır durumdur (Grebzsituation).

Jaspers şöyle der: “Sınır durumları yaşamakla, var olmak aynı şey.”
Ona göre kişinin her an yorumlamak zorunda bulunduğu tek şey varlığın şifresidir. Kişi ancak bu şifreyi çözmekle bilgi edinir, yoksa nesnel dünyayı algılayarak değil. Peki, bu bilgiyle nereye varılır?
Jaspers bunu söylemese de kestirmek güç değil, ama söylüyor: “Aşkın kendinde varlığa.” (Arka kapak)

İlya Yayınevi tarafından 2005’de Türkiye’de basılan kitap ilk olarak 1966 yılında yayınlanmıştır. 202 sayfadan oluşan kitap; 150 sayfaya kadar Descartes felsefesi ile ilgili bilgi verirken, son 50 sayfada kronolojik olarak birer ikişer sayfadan oluşan, diğer filozoflar ile ilgili bilgiler vermiştir.

Yazar, tekil felsefecileri anlatan kısa ve sınırlı kitaplar gibi bu kitapta da soft bir anlatım sunmuştur. Felsefeye yeni başlayanlar veya Descartes’ı daha önce okumamış kişiler için ideal bir kitaptır.

“Kralın ve sütannemin inandığı dine inanıyorum. Kültü değiştirmek isteyenlere tavsiyem, babalarının imanında huzura kavuşmaları olacaktır.”
-Descartes

“İncilin lafzına bakıldığında ’Öldürülmüş’ olduğu anlaşılabilen Ruh-ül Kudüs(Saint-Esprit) aslında capcanlı göğe çekilmiştir ve bu yalın ve saf hakikat, zamana ve onu okuyan kişiye göre değişmez”
-Descartes

felsefe descartes karl jaspers