Burak Acar

Deneme

Nerede O Eski Bayramlar

12 Eylül 2016 - 17:14

Burak Acar

2 dk.

Aslında bayramların eskisi gibi olmamasının temel sebebi de bu soru değil mi? Eskiye bağlı kalmak, yenilenen dünyada her şeyi hızlı ve anlık yaşarken bayramda geçmişi anmak ne mümkün.

İnsanların daha farklı şeylerle mutlu olduğu günümüzde, size bir mendil içinde 1 lira veren bir büyüğünüze tepkiniz nasıl olurdu. İstisnalar illaki vardır ancak dedesinden tablet isteyen, bayramda aile ziyareti yerine tatile giden insanlara bayram pek bir şey ifade etmiyor. Bayramda, kandilde ve nice önemli günde annesine, babasına o herkesin sms hakkı boşa gitmesin diyerek birbirine attığı kopya mesajlardan atan insanlar kuruyor bu cümleyi, “Nerede O Eski Bayramlar”

O eski bayramlar bir gelenek ve yetişme tarzıyla oluşan, insanların birlikte mutlu olduğu zamanlarda kalan bir hatıra artık. Yine istisnaları ayırarak söylüyorum ki çocuğu ağlayınca televizyon karşısına oturtan, eline telefon tablet verip ilgiliymiş pozları kesen, her olumlu hareketinde bir ödül vererek karşılıksız yardım ve sevgi gibi temelleri sarsılmış çocuklar yetiştiren aileler çoğunluktayken, o eski bayramları ihtiyarların tatlı hatıraları olarak dinlemeye devam edelim biz.

Aile için temel öğretmen olmak bence, aile çocuğuna dersi nasıl anlatıyor, onunla ilişkisi nasıl, ona örnek teşkil edebiliyor mu bunlar bir çocuğun kişiliğinin temeline dayanan şeyler.

Günümüzde içki ve sigara içen gençlerin %75’inin, belki daha fazlasının ailesi de bunları kullanıyor, yani çocuk örneklemeyle öğreniyor. Kısacası sen kimseyi aramaz, ziyarete gitmezsen ileride sana da gelmeyen çocukların olacağına emin ol, ileride bu durumdan pek memnun olmayacaksın bence.

Hani bayramın önemini sorgulayan bir insan topluluğu var ya günümüzde, bayram kullandığımız sosyal medyanın vücut bulmuş hali bence, insanların saygı temeline dayanan aile yapılarını ve arkadaşlıklarını kuvvetlendiren bir temel taşı bayram.

Bayramların eskisi gibi olduğunu iddia eden varsa onlara da şöyle bir öneride bulunuyorum, peş peşe iki bayram bir mezarlığa giren çıkan kişi sayısını takip ederek bu tezin yanlış olduğunu görebilirsiniz.

İşin özü aslında şu, eski bayramlar yerli yerinde ancak insanlar eskisi kadar insan değil.

Herkesin insan olduğunu hatırladığı, telefonlara değilde yüz yüze bakılarak iletişim kurulduğu, şeker tadında bir bayram diliyorum. İyi Bayramlar.

eski nerede bayramlar

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.