Burak Acar

Deneme

Bir Delinin Sırrı

29 Mayıs 2017 - 15:08

Burak Acar

2 dk.

Ben, başarısız ölümleri battaniye niyetine üzerime örtecek kadar çaresiz bir hale nasıl düştüm şu garip evrende. Evren, hecelemesi bile zor; ruhu, bir şehre hapsolmuş bu bedenle. Bilmiyorum, ilk cümleden anlamsız ve boş bir şeyler yazıp kaçırmak istedim tüm ölüm sevicilerini galiba ya da “Kime anlatıyorum boş sayfalar dolusu acılarımı?” diye düşündü, arada aklına düşünebildiği gelen beyin zıkkımı. Kaç kez denedim bunu bilmiyorum; ben, delilerin en aleladesi. Ben, kendiyle konuşan sıradan bir ebedi; yine neyi amaçlıyorum içinde insanları gördüğüm bu kâğıtlara dökerken hecelerimi.

Sayfalara “Siz,” diye hitap ederken ve bu bana bile garip gelirken elimden çekip kurtaramıyorum sizi. Bir şelalenin içine düşersen, akış yönünde ilerlemekten başka şansın olmaz ya; işte o, sanırım içine düştüğüm durumun genelleştirilmiş hali. Ele geçirilmiş bir beyinin içinde, iki ruh saklanmış gibi; her hareketimiz, birbiriyle çelişkili; size tanıtmaya çalışırken kendimi, fark ettim ki ben bile daha tanımıyormuşum beni.

Şimdi, sizinle sohbet etmeye mecali kalmamış bu son zerreleri, zor kullanarak konuşturmayı deneyeceğim. Belki bir şeyler kaçırır ağzından ve ben de beni bilebilirim, değil mi? Bu arada neden bu kadar sessiz duruyorsunuz ki karşımda, siz de canlı kanlı insanlar değil misiniz? Siz de mi delisiniz yoksa? Umarım öylesinizdir de bu diyarı güzelleştirebiliriz. Hem kendi deliliğini kabul ediyorsa insan, en azından bilinci yerindedir, düşünüyordur, sonra biraz daha düşünüyordur; tamam saçma düşünüyor olabiliriz bazen ama hiç düşünmeyenlerden de geride değiliz, değil mi?

Neyse, diğer insanlara laf çarpmak değil şu anki görevimiz. Bir de bu konuşmalarımız aramızda kalacak değil mi? Anlatırsanız, gerçek deliler topa koyabilir beni; ben, neden size güveniyorum emin de değilim gerçi ama sır olarak kalacak bu aramızda geçenlerin hepsi, değil mi? Niye cevap vermiyorsunuz ki? Neden sadece gülümsüyor yüzünüz, oyun mu oynuyor sanıyorsunuz bu deliyi. Ben, kendimi bile tanımadan sizi kurtarmaya çalışırken benimle alay etmenizin nedeni ne ki? Sustum o zaman ben de. Kendi sessizliğinde boğulsun “Evren.” dedikleri ve siz de onun ölümüne şahitlik edecek “Akıllı.” dedikleri.

deneme düşünceler deli delilik burak acar delilik üzerine

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.