Beyaz Erdem

Deneme

Ne Yaptın Bana Nedir Bu Sessizlik?

25 Kasım 2016 - 16:18

Beyaz Erdem

2 dk.

Senden uzakta hep bir şeyler eksik. Eksikliğini ne zaman ne de başka bir şey kapatmıyor. Gönlümde derman yok inan bir nefeslik. Sanki kalbimi dünyanın etrafında yüzlerce defa koşturmuşlar kadar yorgunum. Ne bir avuntu ne de biraz ümit. Öylece yaşıyorum, sanki ölmüşsün de yasını tutuyorum.

Ne yaptın bana nedir bu sessizlik?

Ağzımı bıçak açmıyor, esir almış beni bu issizlik. İçimde bir şey acıyor sen gelince aklıma her şeyi. Üstüm açık uyuyakalıyorum, ellerimi dizlerimin arasına sıkıştırsam bile ısınamıyorum. Hiçbir yerde yazmasa da hep aynı olumsuz cümleyi görüyorum; “Yerine sevemem, razıyım yapayalnız tükensin yıllarım.”

Kabullendirdin, kabullendim. Kurtulmak istedim ama kaçtığım her yerde sen vardın. Olmuyor denedim. Seni unutmayı denemek değil; sevmek. Yine de yerine sevemedim her şeyi. Birini, bir şeyi seninle ikame edecek kadar bile vazgeçemedim senden. Öyle bir yerine sevemedim ki seni, hiç bilmek istemezsin.

Bilir misin? Bu şarkıyı Gökhan Kırdar söylerdi, ben teybin sesini biraz daha kısardım her gece. Yine bir sessizlik sarardı odaları, babamın horultusu gelirdi holden. O zamanlar sigara içmezdim, gizlice çay demlerdim geceleri. Şimdi senin bıraktığın sessizliği demlediğim gibi. 1994 yılından kalma şarkı sözlerinin içine senin gireceğini hiç düşünmezdim. Sadece ablamın ayrıldığı denizci çocuk gelirdi aklıma, ablamın ayrılığına üzülürdüm.

Nereden bileceksin? Benim ayrıldığım, sevilmediğim, bu kadar büyük sessizliklerim yoktu. Gazeteden aldığım radyonun kocaman siyah düğmesini çevirip çay bardağının yanında uyurdum...

Şimdi, bıraktığın sensizliğin siyah düğmesini çevirip uyuyamıyorum.

bana nedir sessizlik yaptın beyaz erdem

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.