Betül Kocatepeli

Deneme

Üflersen

16 Mayıs 2019 - 22:00

Betül Kocatepeli

2 dk.

Neye üflersen ona yön verirsin. Ve bazen üflemek her şeyin anlamını değiştirebilir. Nefesli bir çalgıya üflediğinizde ona ses verirsiniz, o ses müziğe dönüşerek nağme olur, mana kazanır. Yanık yanık çalan bir ney sesi, neyzenin ona üflemesiyle anlamlanır. Peki, neden her üfleyen o sesi çıkaramaz? Kalpten üflemeyi denedin mi hiç? Sana cansız görünen o kamışın aslında bir ruhu vardır ve ruhuna değdiğin an sana ses verir. Başlarda, aradığın sesi çıkarana dek üflersin ama hayır! Ruhuna değeceksin ki sana ses verecek ve hatta o da senin ruhuna değecek.

Bir flüt, klarnet, zurna, mızıka… Neden hepsinden farklı sesler çıkar? Hepsinin ayrı bir ruhu olduğu için olabilir mi? Kural basit; ne aradığını bilmek ve onun yüreğine dokunarak sadece üflemek… Sen kendi içindeki nağmeleri keşfet ve sadece dokun, fesleğen bile ona dokunduğunda sana kokusunu verir. Neye yön vermek istediğini bil ve üflemeyi dene.

Bu bir döngüdür esasen; “Neye üflersen ona yön verirsin.” Hayallerine üfle mesela, düşüncelerine üfle, harekete geçmesini istediğin ne varsa... Sen üflediğinde can bulacak çünkü her şey. Ruhuna dokunmasını istediklerinin ruhuna dokun ki sana ses olsun, can olsun. Mesela; rüzgâr, eserken öyle bir üfler ki ne var ne yoksa birbirine karışır. Tozu buluta, yağmuru toprağa katar ve o güçlü üflemesiyle nasıl da yön verir her şeye. İşte böyle değiştirebilirsin kaderini, yenilenmek ve yeniden başlamak için yüreğinden gelen kuvvetli bir nefese ihtiyacın var sadece.

Kalplere üfle aşk olsun,
Duana üfle kaderin olsun,
Çayına üfle dem olsun,
Üfle ki nefesin sana yön olsun azizim...

Ateşe üflersen söner ama ilk insanlar ateşi de üfleyerek bulmuşlardır. Nasıl bir döngü fark ettiniz mi? Demek ki başlamak ve bitirmek üflemeye dayalı bir metafordur. Hasılı kelam, iyiyi başlatmak istediğinde ve kötüyü bitirmek istediğinde üfle. Başlangıç ve bitiş sadece üflemeye dayanır.

Tıpkı; Allah’ın, yaradılışımızda ruhumuza üflediği ve ruhumuzu teslim edeceğimiz an İsrafil meleğinin sura üfleyeceği gibi…

arayış deneme ruh ney israfil üflemek

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.