Betül Kocatepeli

Deneme

Başka Bir Ruh

04 Temmuz 2020 - 20:00

Betül Kocatepeli

2 dk.

Müzik notaları gibi olmak istiyor bazen ruhum. Sözsüz ama canlı, duyguların, düşüncelerin nefes alabilen hali gibi… Aşkın, sevdanın, mutluluğun ya da hüznün can bulmuş hali ve yürekten gelen nağmelerin seslenişi, haykırışı ve başka yüreklere dokunması… Ne muazzam şeyler değil mi? Hayal ediyorum bir müzik nağmesi olduğumu, kim bilir kimlerin acılarına dokunurdum, kimlerin içine umut olup dolardım ve belki aşk olup kimlerin başına gelirdim.

İnsan dediğinin yarısı acı, yarısı umuttur; birazı gece, birazı gündüzdür. Ve bir arayış halindedir mutlak. Derinlerine inmenin yollarını arar durur. Bazen büyük bir şehir olmak ister kaybolunası, bazen küçük bir sahil kasabası huzur veren. Karışıktır kafası ve yorgundur ruhu, benliğinden kopup uzaklara çok uzaklara gitmek ister fakat gidemez, geçmişi tutar paçalarından ve kalır kendi dünyasında, döner durur içindeki çemberin etrafında.

Deniz olmak ister ruhum bazen, en mavi, en derin, en uçsuz bucaksız. Herkesin bir denizi vardır çünkü açılmak istediği, o denizin en derinlerinde aramak istediği kaybettiklerini. Çok şey anlatır deniz insana, duyabildikten sonra sesini o dalgaların. Dinginliğin de fırtınan da başım gözüm üzerine demektir deniz sevdalısı olmak. Kalbinde bir yerlerde mavisi olan herkesin bir denizi bir de göğü vardır içindeki yelkenlere gönül kuşlarını bindirip özgürlüklere salıvereceği.

Eylül… İşte ruhumun gıdası, öyle “ben” gibi ki kendimi gördüğüm ve eşitlediğim bir senfoni adeta. İnsanın içine işleyen hüznüyle, dökülen her bir yaprakta sakladığı hikâyesiyle ve renkleriyle sanki bir şölen sunar gibi yavaş yavaş gösteriyor etkisini ama hiç geçmiyor izleri. “Eylül” benim ruhum ve kendime söylediğim en hüzünlü şarkıların baş tacı. Gelişi vakur, gidişi mağrur… Belki fazla hüzün yüklü ama mutluluğun ta kendisi esasen, bakmayı ve görmeyi bilene elbet. Her insanın kalbinin derinlerinde bir eylül olduğunu hissediyorum, çünkü olmalı. Çünkü eylül anlaşılmalı.

Başka bir ruh diyorum,
Arınmış, özgür ve uzak…
Eylül gibi…

arayış eylül deneme özgür ruh

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.