Barış Berberoğlu

Düşünceler

Gereklilik Kipleri

Kütüphane Eseri

15 Şubat 2017 - 21:12

Barış Berberoğlu

2 dk.

“Özgürlük bir kuştur, bu kadar basit.” diyerek tek bir cümleyle bitirmek isterdim bu yazıyı ancak kuşların göç mevsimine gelmiş olmalıyız ki bu kadar kapalı hissediyoruz kendimizi.

“Nefes aldıkça umut var.” diyerek bir alıntıyla devam etmek isterdim sözlerime ama bugün kurşun yağdırıyorlar üstüne. Nazar çıksın diye mi yoksa görmesinler diye mi örtü çekiyorlar gözlerimize, bilmiyorum. Koca nineler şaşırtıyorlar bizi.

Unuttuğumuz şeyler var. Kapıdan çıktığımızda değil, kapıyı kapattığımızda geliyor her seferinde aklımıza. Ya da her seferinde demeyelim de “arada bir”i koyalım yerine. Arada bir yaşıyoruz çünkü. Arada bir hatırlıyoruz var olduğumuzu. Bu yüzden eksik neyimiz varsa, arada bir fark ediyoruz.

Bazı şeyler yaşanmadan anlaşılmıyor. Ya da nankörüz en kallavisinden. Cilalı bir bilmişliğimiz var. Balık hafızamıza fil muamelesi yapıyoruz. Neyse ki anılar intikamlarını alıyor bizden.

Bugün pencereden bakarken iki kez düşünüyoruz. Dışarıda olanlar ürkütüyor bizi. Perdeler koruyor tüm ideolojilerden. Mağara insanı olduğumuzu hatırlıyoruz. Çıkmıyoruz dışarı.

Fakat kaçıp saklandığımız her şeyi mağaramızda kullanmaya çalışıyoruz. Borulardan şırıl şırıl sular geçiyor, saksılarımızda çiçekler, tepemizde bizi aydınlatan floresanlar. Irmaklar, ağaçlar ve güneş… Sahte bir hayatın parçası olmayı tercih ediyoruz.

Peki, neden?

Neden sokağa çıkıp da komşuya selam veremiyoruz? Pencerelerimizin önüne koyduğumuz parmaklıkları neden aşamıyoruz? Korkuyorum bizden. Sen gidişattan korkmuyor musun? Ben korkuyorum her sabah uyanırken.

Yarın biraz daha karanlık bir sabah olursa şayet, gece zaferini ilan edecek.

Özlemedin mi sen de parlak sabahları? Kuş cıvıltılarını özlemedin mi sahiden?

Eski bayramların yanına koymamak gerek bazı şeyleri. “Ah o eski hayatlar.” demeden önce, dönüp bir bakmak gerek. Kafesleri kaldırmak, örtüleri çekmecelerine koymak, perdeleri açmak, sokaklar boyu yürümek gerek.

O yüzden bazı şeylerin dönmesi, geri gelenlere sarılmamız gerek. Baharı beklemek gerek.

felsefe öykü deneme toplum insan korku barış berberoğlu gereklilik kipleri

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.