Derya BALLI

Deneme

Kaybolan

04 Mayıs 2021 - 23:19

Derya BALLI

2 dk.

Kayboluyorum ama bulunmak istenen biri değilim, bunu da biliyorum aslında. Bulunmak, mevcudiyetimin resmi bir belgesi gibi olacak. 


Takdir edilmemiş, sahte bir gülümsemeyle geçiştirilmiş bir varlık. Oysa ben, kendimin gözüne bile gözükmek istemiyorum. Aynaya bakışım sadece refleks. Ben bile beni bulmak ve tanımak istemiyorum. Geçti o zamanlar. Sadece bulunmak için kaybolmak, bulunmaya duyulan bir hasret yok artık. Bulunmanın ve varlığının önemsenmesinin verdiği neşe, geride kaldı benim için. Geride bırakma mecburiyetindeydim. Çare buydu. Yoksa hem neşe hem keder nasıl olurdu? Bir anda yok olmak isterken bir diğer yanda nasıl var olabilirdim?

 

Ömrüm, zavallı akan bir kum tanesi kadar bir çırpıda geçmiş gibi. Tik ve tak. Saatlerin pili bitmiş. Bir yılda donup kalmış. Benim zihin mevcudiyetim son bulmuş. Uyuşmuş gibi bir yaşantıya ve sessiz bir uğurlamaya... Rüya gibi bir yaşamı isterken kan ter içinde uyandığım kabuslarda mahvolmuşum. Bedenim, sadece bir akıntıda sürüklenip giden dalgalar misali doğal deviniminde. Ruhumla bağlantısı kopuk. Mutlu olduğum anlar sadece salise. Ne olduğumu, kim olduğumu, nasıl yaşadığımı unuttuğum o kısacık anlar yalnızca. Bir bebek gülüşü, bir kuşun kanat çırpışı, bir geminin özgürce denize açılması, beni kendimden koparıp mutlu edebiliyor çok nadir. Hiç mutlu olmamış gibi mutsuzum. Mutluluğu unutmuş gibiyim. Bir zamanlar mutlu olduğumu da.

 

Ve acım yüzyıllar süren bir tiyatronun son zili misali, her şeyi bitiriyor başlamamak üzere.

kayıp sorgulama var olmak

Yorumlar

Yorum yazabilmek için yapmalısın.